Skip to main content
Pomoc Drogowa Wrocław 24h Dariusz Kohl | Holowanie | Laweta | Autostrada A4

Pierwsza pomoc przy wypadku drogowym

Zapewne każdy z nas, kto posiada prawo jazdy i jest aktywnym uczestnikiem w ruchu drogowym miał w życiu sytuację, kiedy to uległ niewielkiemu choćby wypadkowi, lub owego zdarzenia był świadkiem. Niestety wielu z nas nie wie jak w takiej sytuacji się zachować. Pojawia się stres, chaos, brak racjonalnego toku myślenia. Łatwiej jest to powiedzieć, niż zrobić, ale najważniejsze w takiej sytuacji to zachować spokój, zebrać myśli w spójną całość i rozpocząć działanie mające na celu pomoc poszkodowanym, lub też zapewnienie własnego bezpieczeństwa.

Stłuczka samochodów przed odholowaniem przez pomoc drogową K-HOL

W momencie kiedy staniemy się świadkami wypadku, w pierwszej kolejności musimy zapewnić bezpieczeństwo sobie oraz zadbać o odpowiednie warunki udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanym, co jest naszym obowiązkiem. Warto przejść podstawowe szkolenie z zasad udzielania pierwszej pomocy, aby wiedzieć co należy zrobić. Powinniśmy pamiętać również o telefonie do odpowiednich służb i pomocy drogowej.

Bezpieczeństwo

W pierwszej kolejności staramy się stworzyć warunki do jak najbezpieczniejszego udzielenia pierwszej pomocy. W naszym pojeździe włączamy światła awaryjne, zaciągamy hamulec ręczny, ustawiamy trójkąt ostrzegawczy w odległości która zapewni innym uczestnikom ruchu drogowego bezpieczne wyhamowanie.

Zabieramy ze sobą apteczkę, gaśnicę oraz telefon komórkowy.

Oczywistym jest też ocenienie, czy udzielenie pomocy poszkodowanym nie jest dla nas samych zbyt ryzykowne, bo np. poszkodowany pojazd płonie.

Niezwłocznie należy poinformować służby ratunkowe pod numerem alarmowym 112 o zaistniałej sytuacji, starając jak najdokładniej przekazać wszelkie informacje na temat miejsca/lokalizacji zdarzenia, poszkodowanych osób itd. Konieczne jest również skontaktowanie się z pomocą drogową, która zajmie się odholowaniem uszkodzonego pojazdu.

Jeśli warunki na to pozwalają , należy jak najszybciej wyłączyć silnik samochodu i zaciągnąć hamulec ręczny.

Pierwsza pomoc przed przyjazdem pomocy drogowej

Pierwsza pomoc

W jakkolwiek trudnych warunkach się znajdujemy musimy pamiętać o tym, że w tej chwili wiele od nas zależy, ze ta pierwsza pomoc jest kluczowa i może uratować czyjeś życie.

Należy pamiętać, że do osoby poszkodowanej musimy podejść z przodu tak, aby nie musiała ona wykonywać żadnych ruchów głową, mogło bowiem dojść do uszkodzenia kręgosłupa.

Poszkodowany musi opuścić samochód, szczególnie gdy są widoczne ślady wyciekającego paliwa, lub widoczny jest dym. Niejednokrotnie też zdarza się, że pojazd znajduje się w niebezpiecznym miejscu lub pozycji.

Jeżeli podejmujemy się wyciągnięcia poszkodowanego z pojazdu, należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby został położony na wznak z głową odchyloną do tyłu, aby można było udrożnić drogi oddechowe. Jeżeli poszkodowany oddycha, należy kontrolować sytuację. W przypadku gdy uczestnik wypadku nie oddycha należy przejść do resuscytacji: 30 uścisków klatki piersiowe-2 oddechy, można również zastępczo dokonać masażu serca w tempie 100-120 uścisków na minutę. Zarówno czynność jak jedna tak i drugą należy powtarzać do momentu powrotu oddechu, lub też pojawienia się wykwalifikowanych służb ratunkowych.

W sytuacjach gdy poszkodowany jest przytomny, sensownie odpowiada na pytania a pojazd nie stanowi zagrożenia zostawiamy go w pojeździe do pojawienia się służb ratunkowych, opatrując jedynie widoczne rany.

Należy pamiętać również o tym, że musimy pozostać na miejscu zdarzenia do momentu pojawienia się odpowiednich służb.

Udzielenie pomocy poszkodowanym jest naszym obowiązkiem, zignorowanie może nas kosztować nawet karą pozbawienia wolności do lat 3. Warto pamiętać o tym, że nawet najdrobniejsze próby z naszej strony mogą uratować czyjeś życie.

Laweta pomocy drogowej zabierająca uszkodzony samochód z miejsca wypadku

Pomoc drogowa

Gdy ofiary stłuczki są już bezpieczne i nic nie zagraża ich zdrowiu i życiu, należy skontaktować się z pomocą drogową. Zajmie się ona zabezpieczeniem miejsca wypadku, a także odholuje uszkodzony pojazd.

W razie niebezpiecznych zdarzeń na drodze, zawsze warto mieć przy sobie numer do pomocy drogowej, z którą możemy się skontaktować gdy zajdzie taka potrzeba. Jeśli często poruszasz się na terenie województwa dolnośląskiego, a także na autostradzie A4 i drodze S8, kontakt do pomocy drogowej K-HOL zapisany w telefonie pozwoli Ci poczuć się pewniej w stresującej sytuacji na drodze.