Skip to main content
Pomoc Drogowa Wrocław 24h Dariusz Kohl | Holowanie | Laweta | Autostrada A4

Sygnalizacja awarii samochodu na drodze. Co zrobić jak auto zepsuje się na drodze?

Wypadek, awaria, słtłuczka, a nawet chęć udzielenie pierwszej pomocy, to czynniki, powodujące że musimy skorzystać z postoju awaryjnego. W takiej sytuacji należy pamiętać o tym, że pozostawiony na drodze samochód powinniśmy odpowiednio oznakować.
tójkąt ostrzegawczy na drodze

Postój awaryjny może być spowodowany wieloma czynnikami. Stłuczka, wypadek, awaria czy nawet chęć udzielenia pomocy poszkodowanym w innym wypadku to sytuacje, w których pozostawione na drodze auto należy odpowiednio oznakować.

Kiedy należy odpowiednio oznakować pojazd podczas postoju?

Miejsca, gdzie należy sygnalizować taki postój, dokładnie reguluje artykuł 50 kodeksu drogowego. W myśl jego zapisów kierujący pojazdem ma obowiązek odpowiednio sygnalizować postój pojazdu silnikowego, lub przyczepy jeśli postój nastąpi na:
  • autostradzie lub drodze ekspresowej,
  • drodze twardej,
  • poza obszarem zabudowanym jeśli pojazd znajduje się na jezdni,
  • poza obszarem zabudowany jeśli pojazd znajduje się na poboczu ale nie jest dostatecznie widoczny,
  • w obszarze zabudowanym jeśli pojazd znajduje się na jezdni, w miejscu gdzie postój jest zabroniony.

Jak prawidłowo sygnalizować postój awaryjny?

Prawidłowe sygnalizowanie postoju awaryjnego różni się w zależności od miejsca, w którym doszło do przymusowego zatrzymania pojazdu. Wiąże się to przede wszystkim z odpowiednio wczesnym ostrzeżeniem innych uczestników ruchu drogowego o zbliżającej się niespodziewanie przeszkodzie.
pomoc drogowa na autostradzie A4 koło Wrocławia

Gdzie sygnalizowanie postoju jest obowiązkowe?

Na autostradach i drogach ekspresowych sygnalizowanie postoju jest obowiązkowe zarówno w sytuacji, kiedy pojazd znajduje się na jezdni, jak również w sytuacji, gdy postój ma miejsce na pasie awaryjnym. W pojeździe włączamy światła awaryjne lub pozycyjne, jeśli pojazd nie posiada pierwszych. Ze względu na duże prędkości poruszających się pojazdów, trójkąt ostrzegawczy powinien być umieszczony nie mniej niż 100 metrów za pojazdem. Trójkąt umieszczamy na pasie, na którym znajduje się pojazd.

W jakiej odległości ustawiamy trójkąt w terenie zabudowanym?

W obszarze zabudowanym, gdzie prędkości są dużo mniejsze, trójkąt ustawiamy wprost za pojazdem lub na nim, pamiętając że nie może się znajdować na wysokości większej niż metr. Przed ustawieniem trójkąta ostrzegawczego włączamy światła awaryjne. Na pozostałych drogach postój sygnalizujemy za pomocą włączonych świateł awaryjnych lub pozycyjnych oraz trójkąta ustawionego od 30 do 50 metrów za pojazdem.
Ustawienie trójkąta ostrzegawczego w terenie zabudowanym

Czy założenie kamizelki odblaskowej jest konieczne?

W przypadku każdego zdarzenia drogowego warto założyć kamizelkę odblaskową. Poprawa naszej widoczności podczas czekania na pomoc drogową z pewnością nie zaszkodzi, nawet jeśli nie jest to wymagane przez przepisy ruchu drogowego.

Czym grozi brak odpowiedniej sygnalizacji postoju?

Pozostawienie uszkodzonego pojazdu w miejscu niedozwolonym bez odpowiedniego oznakowania może skończyć się mandatem karnym opiewającym na kwotę 150 zł, a sam pojazd może zostać odholowany na policyjny parking. Zła wiadomość dla osób nadużywających świateł awaryjnych w celu uzasadnienia nieprawidłowego postoju. Tu mandat może wynieść nawet 500 zł.